Nem, nem kedves olvasó, ez nem egy fantasztikus film címe, vagy egy meg nem történt tanmese bevezetője. Ez jelen idő és Magyarország.
A történet szükséges előzménye.
Mindenki ismeri a körbetartozás fogalmát. Ennek a jelenségnek több fajtája létezik, kis -és nagyvállalkozások, multik és egyéni vállalkozók is szembesülnek ezzel. Vagy ők tartoznak, vagy nekik tartoznak, mivel bevett szokássá és gyakorlattá válik lassan, hogy cégek, csak akkor fizetnek cégeknek, ha nekik is megérkezett a pénzük a megrendelőiktől. Ám ebben benne van az a csavar, hogy időközben eljön az Áfa befizetés ideje, amit akkor is meg kell tenni, ha nem kaptuk meg a leszállított termék árát, amit maaaajd valamikor az adós fog nekünk a bűvös X napon visszafizetni.
Magyarul ez azt jelenti, akkor is fizetnünk kell az állam felé, ha azt a pénzt még meg sem kaptuk, s aminek a megérkezése egy jövőbéli időre tolódik ki. Ilyenkor már el lehet képzelni az ideges telefonálgatáson át, az ügyvédi felszólításig - s egyéb agresszív asztalborogatáson át - mindent.
A történet.
Egy nagy multi csoport rendelt tőlünk bizonyos termékeket elég szép mennyiségben, a vállalt határidőre a terméket leszállítottuk, a számlát pedig átadtuk a vevőnek. A vevő és az eladó is széles mosollyal örül, mindenki jó üzletet csinált.
A számla lejártakkor viszont a kiállított értéknek csak a töredéke érkezett meg a számlánkra. Így a széles mosolyból lefaragva, higgadt arckifejezésű érdeklődéssel fordultunk a multi felé, mi történt?
Kiderült, hogy pályázati előírás számukra, hogy ha a fizetési határidőre nem tudnak kifizetni egy számlát, akkor annak legalább az Áfa tartalmát kötelesek törleszteni; s ez az, amit ők annak rendje és módja szerint át is utaltak.
A legkisebb öröm is öröm alapon, nyugtáztuk a megérkezett összeget, így legalább amit nekünk be kell fizetni az államnak, azt megkaptuk, ha már a termék árát nem is tudták kifizetni.
A konklúzió.
Milyen tökéletes is lenne, ha az egy fős vállalkozástól, a hatalmas multi cégcsoportig is ezt a - minden bizonnyal kirívó - példát követné…na, nem a twitteren vagy a facebookon, hanem a mindennapi gazdasági életben.
Utolsó kommentek